درست مصرف کنیم

بحران آب شاید برای ما تهرانی ها خیلی جدی نباشد، چون هر وقت شیر آب خانه را باز کردیم از آن آب جاری شده است . اما بسیاری از شهرها و روستاها هستند که آب لوله کشی جیره بندی دارند و در تمام ۲۴ساعت شبانه روز بطور مداوم آب ندارند! حتی بعضی از روستاهای بدون امکانات آب آشامیدنی و چیزی به نام لوله کشی و شیر آب در خانه شان تعبیه نشده. آنها باید با یک ظرف به کنار رودخانه یا نهر بروند و برای مصرفشان روزی چند بار آب بیاورند.

دوستی دارم که در لبنان زندگی می کند. می گوید در کل کشور لبنان مردم چه فقیر و چه غنی باید برای مصرفشان آب بخرند! نه مثل ما که لوله کشی آب داریم و ماهانه مبلغی جزیی پرداخت می کنیم! باید تانکری آب بخرند و در مخزن های منزلشان بریزند. آب شرب جدا و آب غیر شرب هم جدا. در سایر کشورهای دنیا هم باید آب آشامیدنی را بطور جداگانه خریداری کنند.
پس حالا که ما از نعمت آب آشامیدنی، خیلی راحت تر از سایر مردم دنیا بهره مندیم ای کاش بیشتر ملاحظه آن را داشته باشیم. آب یادگاری از گذشتگان برای ما نیست؛ بلکه آب امانتی از آیندگان است در دستان ما که باید مواظب آن باشیم تا ذخایر آب کشور تهی نشوند.

به همین منظور بیان چند راهکار برای صرفه جویی در مصرف آب در این روزهای مواجهه با کم آبی خالی از لطف نیست.

شیر آب
اولین توجهی که در مورد صرفه جویی در مصرف آب باید به آن عنایت داشت، سالم بودن شیر های آب خانه است. چک کنید که هیچ کدام از شیرهای خانه چکه نکنند. اگر احیانا یکی از شیرآلات خانه فرسوده بود یا چکه می کرد آنرا بوسیله یک واشر تعمیر و یا عوض کنید.

دقت داشته باشید که از سر شیرهایی استفاده کنید که با کم باز کردن آب فشار آب زیادی از خود منتقل کنند تا نیاز نباشد شیر آب را تا انتها باز کنید و آب اسراف شود. برای هر کاری شیر آب را باز کنید و سریع ببندید. آب را باز نگذارید و بعد فکر کنید یا به سراغ سایر کارهایتان بروید .

شستشوی میوه و ظروف
شستشوی میوه و سبزی اگر با دقت در صرفه جویی در مصرف آب نباشد، اسراف زیادی در بر دارد. ماشین های ظرفشویی که گزینه شستشوی میوه و سبزی دارند گزینه ی مناسبی برای صرفه جویی در آب هستند. تمام میوه ها و سبزی ها را درون سبد ماشین ظرفشویی قرار دهید و دکمه مخصوص شستشوی میوه را بزنید. ماشین ظرف شویی ظرف مدت پانزده دقیقه و با کمترین میزان آب میوه و ها و سبزی ها را به نحو احسن می شوید و نیازی به آبکشی های مجدد هم ندارد.

اگر ماشین ظرفشویی ندارید یک سبد و یک لگن بزرگ آب در کنار ظرفشویی بگذارید. لگن را تا نیمه آب کنید و چند قطره ماده ضد عفونی کننده در آن بریزید و میوه ها و سبزی ها را چند دقیقه خیس کنید و بعد سریع آب کشی کنید و در سبد بگذارید.

برای شستن ظرف ها هم بهتر است تا مواد غذایی و چربی ها روی آن خشک نشده اقدام به شستن کنید تا آب کمتری مصرف شود. ا گر احیانا ظرفها از وعده غذایی قبل ماند و چربی هایش خشک شد یک لیوان آب جوش روی ظروف بریزید و بعد شستشو را آغاز کنید تا برای سابیدن چربی ها نیاز به هدر رفتن آب نباشد.

ابتدا همه ظرفها را با اسکاچ و کف بشویید و بعد آبکشی کنید. در طول زمان شستشوی ظروف از ابتدای شستن با اسکاچ تا آب کشیدن شیر آب را تمام وقت باز نگذارید.

شستشوی لباس
ماشین های لباسشویی معمولا گزینه های شستشوی باصرفه و شستشوی پانزده دقیقه ای یا ۳۰دقیقه ای دارند. برای شستن لباس های خیلی کثیف ماشین را روی گزینه شستشوی باصرفه تنظیم کنید. برای شستن لباس هایی که فقط نیاز به آب کشیده شدن دارند و زیاد کثیف نیستند ماشین را روی شستشوی سریع ۱۵ یا ۳۰ دقیقه ای تنظیم کنید.

لباس های کثیف را در طول هفته در یک سبد جمع کنید و در آخر هفته همه ی لباس ها را با هم بشویید . هیچ وقت برای شستن یک یا دو تکه لباس ماشین لباس شویی را روشن نکنید تا از اسراف آب جلوگیری شود.

شستشوی اتومبیل
شستشوی اتومبیل در روزهای بحران آب ک ار عاقلانه ای نیست اما به هر حال اگر مجبور به این کار هستید از یک سطل آب و کف و یک اسفنج استفاده کنید. ماشین نیازی به سابیدن ندارد و با یک کف ساده برق می افتد. بعد از شستشوی کفی ماشین یک یا دو سطل آب به اطراف ماشین بپاشید. دقت داشته باشید که برای شستن ماشین نیازی به اینکه شیر آب تمام وقت باز باشد و با شلنگ همه جای ماشین را چند بار آب بگیرید نیست.

آب دادن با صرفه به گلدانها
اگر در خانه گل و گیاه دارید بطری های خالی آب معدنی یا نوشابه را نگه دارید و به جای اینکه هر روز شلنگ آب را دستتان بگیرید و نیم ساعت آب تصفیه شده گوارا را پای باغچه بدهید، یک بطری آب معدنی را تا نیمه پر کنید و پای گلدان واژگون کرده و در خاک قرار دهید و بعد انتهای بطری را چند سوراخ کوچک کنید تا هوا به راحتی در ان جریان پیدا کند. با این روش خاک گلدان هیچ وقت خشک نمی ماند و به اندازه از بطری آب می کشد. برای درختان و گل و گیاه در باغچه های بزرگ هم می توانید از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید.

شستن حیاط
یکی از تفریحات خانم ها و بعضی از آقایان آب پاشین و به نوعی شستن حیاط با فشار آب است! این کار جز اسراف آب هیچ ثمری ندارد و حیاط را خیلی خوب تمیز نمی کند و در نهایت برگ های خشک شده درختان و خاک ها در گوشه ای باقی می ماند. باور کنید آب پاشیدن به حیاط یا آسفالت جلوی در خیابان هیچ فایده ای ندارد. به جای آب پاشیدن چند ساعته با شلنگ لطفا با جارو به نظافت حیاط بپردازید. هم از اسراف آب جلوگیری می شود و هم حیاط کاملا تمیز می شود.

حمام های ۵ دقیقه ای
یکی از جایگاه های اسراف آب حمام است! برخی از مردم گمان می کنند یک حمام خوب در صورتی است که از صبح تا ظهر در حمام باشند و دوش هم تا انتها باز باشد. در صورتی که یک حمام ۵ دقیقه ای هم همان تمیزی حمام کردن های طولانی را در پی خواهد داشت با این تفاوت که آب کمتری اسراف می شود. برای کمتر مصرف شدن آب از سردوش های بزرگ استفاده کنید که مقدار کمی آب را با فشار بیشتری خارج کنند و نیازی نباشد شیر حمام را چندین دور بچرخانید. در زیر دوش باز حمام لباس نشویید و تمرین صدا و خوانندگی نکنید. اگر هوس کردید آب بازی کنید به بحران جدی آب در کشورمان فکر کنید و سریع شیر آب را ببندید و از حمام خارج شوید.

این جمله کلیدی را همواره در ذهن داشته باشید که آب امانتی از آیندگان و فرزندان ماست که به ما سپرده شده است. با مصرف بهینه آب به آیندگان خیانت نکنیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *